Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні. Хвиля 3

18 серпня 2024 р.

Стали відомі результати дослідження компанії Kantar Україна за липень. Дані проєкту «Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні», що проводить Kantar Україна свідчать, що у липні в Україні відбулось значне падіння рівня нелегальної торгівлі тютюновими виробами — до 14,6% (проти 19,1% на початку року).
Станом на третю хвилю дослідження 2024 року (липень місяць) втрати держбюджету України оцінюються у 23 млрд грн, а обсяг тіньового ринку сигарет — у 6,65 млрд шт.
Просимо правоохоронні й податкові органи не збавляти темпів своєї роботи з нелегальною частиною ринку.

Скачати інфографіку у форматі *.png

Відкритий лист в.о. директора БЕБ України

8 серпня 2024 р.

Шановний Cергію Олександровичу!

Українська Асоціація виробників тютюнових виробів «Укртютюн», що представляє інтереси найбільших виробників тютюнових виробів на ринку України (ПрАТ «Філіп Морріс Україна», АТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна», ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна», ПрАТ «АТ «Тютюнова компанія B.A.T – Прилуки», ПзІІ «Імперіал Тобако Юкрейн», ПрАТ «Імперіал Тобакко Продакшн Україна»), висловлює Вам свою повагу та звертається з наступним.

Незаконний тютюновий ринок створює перешкоди для чесної конкуренції і залишається серйозним викликом для держави та її економіки. У контексті України, така проблема також може уповільнити процеси відновлення після війни через значні втрати бюджетних коштів, адже Україна продовжує бути одним з головних джерел нелегальних сигарет в Європі, які потрапляють до країн ЄС шляхом контрабанди.

За інформацією КАНТАР Україна, в 2024 році очікується, що нелегальний тютюновий ринок призведе до втрати бюджету України у розмірі близько 23,4 мільярдів гривень від недоотриманих доходів, які зазвичай формуються за рахунок акцизного податку, ПДВ та акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів.

Завдяки рішучим заходам, які здійснювало Бюро економічної безпеки України протягом останнього року, вдалося значно скоротити масштаби нелегальної торгівлі тютюновими виробами. Згідно з результатами нещодавнього дослідження КАНТАР Україна, питома вага тіньового тютюнового ринку послідовно зменшилася з історичного максимуму 25,7% у жовтні 2023 року до 19,1% у березні 2024 року та до 18% у квітні 2024 року.

Також хотіли б висловити подяку за вашу активну позицію у ліквідації незаконного обігу електронних сигарет зі смаками після повної заборони їх виробництва і продажу із 11 липня цього року. Зупинення нелегального виробництва рідин для електронних сигарет у Київській області та конфіскація контрабандної продукції на суму майже 365 мільйонів гривень свідчить про ефективність дій направлених на боротьбу з незаконним ринком.

Існування значної частки тіньового сектора на тютюновому ринку продовжує становити велику загрозу для економіки країни та її обороноздатності. Пропоноване збільшення акцизного податку, яке незабаром буде винесено на голосування у Парламенті, нажаль, може спричинити збільшення попиту на нелегальну тютюнову продукцію через високу ціну легальних товарів. Таким чином, зниження уваги держави до проблем тютюнового ринку може призвести до швидкого повернення тіньового сектору.

Асоціація «Укртютюн» висловлює Вам свою подяку та підтримку у зазначених ініціативах Бюро по боротьбі із нелегальним ринком, при цьому акцентуючи увагу на необхідності системного підходу до їх реалізації для досягнення довгострокових результатів.

З повагою,

Генеральний директор                                      Наталія ФЕСЮН

Бізнес-спільнота закликає Парламент підтримати урядову версію проекту Закону №11090 в частині розміру ставок акцизного податку на тютюнові вироби

Бізнес-спільнота, об’єднана Американською торговельною палатою в Україні, Європейською Бізнес Асоціацією Спілкою українських підприємців та Асоціацією виробників тютюнових виробів «Укртютюн», закликає Парламент підтримати урядову версію проекту Закону №11090 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» (далі – законопроект №11090) в частині розміру ставок акцизного податку на тютюнові вироби, який був розроблений Міністерством фінансів України, та прийнятий Верховною Радою України в першому читанні 4 червня 2024 року. Наразі цей законопроект перебуває на розгляді в Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики та готується до другого читання.
Бізнес наголошує, що необхідно передбачити підхід Європейського Союзу (ЄС) щодо визначення єдиного курсу євро до гривні протягом року (станом на 1 жовтня попереднього року на весь наступний рік) із метою забезпечення планування бізнес-діяльності підприємств – найбільших платників податків України, на чому, згідно з офіційним висновком до законопроекту та відповідними листами, наполягають як Комітет Верховної Ради України з питань інтеграції України до ЄС, так і Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції Кабінету Міністрів України.

Ініціативи деяких народних депутатів України щодо внесення концептуальних змін до вже прийнятого в першому читанні рішення в частині зміни ставок акцизного податку на тютюнові вироби несуть значні ризики для Державного бюджету України, оскільки можуть спровокувати галопуюче зростання нелегального ринку сигарет, який надзвичайними зусиллями вдається зменшувати кілька місяців поспіль із урахуванням рекомендацій країн G7 та за лідерства Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева.

Найбільш критичними та ризикованими ініціативами, на думку експертів компаній-членів, є наступні пропозиції:

  • встановити адвалорну ставку акцизного податку на тютюнові вироби у 25%. Ця пропозиція призведе до збільшення нелегального ринку та меншої передбачуваності бюджетних надходжень, а також до загальних негативних наслідків для всього легального ринку тютюнових виробів;
  • зрівняти ставки акцизного податку для ТВЕН та сигарет. Така ініціатива не відповідає європейському підходу та практиці країн-членів ЄС.

Просимо врахувати позицію об’єднаної бізнес-спільноти при ухваленні остаточного рішення щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби в рамках подальшого розгляду та прийняття законопроекту №11090.

Асоціація «Укртютюн» підтримує дії правоохоронних і контролюючих органів у сфері протидії незаконній торгівлі тютюновими виробами

За останні пів року завдяки активним діям правоохоронних і контролюючих органів, посиленому парламентському контролю з боку податкового комітету та профільної ТСК, а також рішучій позиції легального бізнесу вдалося помітно знизити обсяг незаконної торгівлі тютюновими виробами. За даними останньої «хвилі» дослідження нелегального ринку тютюнових виробів, що проводиться КАНТАР Україна на регулярній основі вже понад 13 років, частка тіньового сектору тютюнового ринку знизилась з рекордних 25,7% у жовтні 2023 року до 19,1% у березні 2024 року. За попередніми даними (результати наступної «хвилі» дослідження КАНТАР Україна будуть опубліковані невдовзі) у квітні 2024 року відбулося подальше зниження частки тіньового сектору до 18% від загального обсягу ринку. Це перший приклад за останні чотири з половиною роки, коли зниження «тіні» відбувається послідовно протягом двох «хвиль» дослідження.

«Разом з тим, 18% – це загрозливо високий для національної економіки і обороноздатності держави показник незаконної торгівлі, еквівалентний понад 20 млрд грн недоотриманих бюджетом податкових надходжень. Більш того, зупинка на досягнутому означала б реактивне зростання тіньового сектору тютюнового ринку, який неодноразово демонстрував надзвичайну адаптивність і високу резистентність до дій правоохоронців, застосовуючи креативні підходи до виходу з кризових ситуацій» – зазначила Генеральний директор Асоціації «Укртютюн» Наталія ФЕСЮН.

У зв’язку з цим, Асоціація «Укртютюн» підтримує дії правоохоронних і контролюючих органів, зокрема, Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державного бюро розслідувань, Державної митної служби України, Офісу генерального прокурора, Служби безпеки України, у сфері протидії незаконній торгівлі тютюновими виробами.

Частка тіні на тютюновому ринку знизилась на 6,6% — дослідження

За даними останньої «хвилі» дослідження нелегального ринку тютюнових виробів, що проводиться “КАНТАР Україна” на регулярній основі вже понад 13 років, частка тіньового сектору тютюнового ринку знизилась з рекордних 25,7% у жовтні 2023 року до 19,1% у березні 2024 року. Результати дослідження підтверджуються даними ДПС України щодо обсягів продажів тютюнових виробів через РРО, які послідовно зростали з лютого по квітень.

Зниження відбулося завдяки активним діям правоохоронних і контролюючих органів, посиленого парламентського контролю з боку податкового комітету та профільної ТСК, увазі до проблеми з боку міжнародних партнерів і рішучій позиції легального бізнесу.

Дослідження “КАНТАР Україна” демонструє, що понад 48% тіньового сектору тютюнового ринку складає продукція без марок акцизного податку, маркована для продажу в магазинах Duty Free або для експорту. Хоча обсяги відповідної продукції на ринку дещо зменшилися, вона продовжує залишатись найрозповсюдженішою. Поки що складно встановити, йдеться про накопичені на нелегальних складах запаси старої продукції, чи її хтось продовжує виробляти, попри законодавчу заборону.
На другому місці — понад 45,5% тіні — традиційно опинились підроблені тютюнові вироби. 32% підроблених сигарет марковані підробленою акцизною маркою, а 68% (підробки брендів компаній-членів Асоціації «Укртютюн») не мають акцизної марки. Близько 6,3% тіньового сектору тютюнових виробів складає контрабанда.

Більшість нелегальних тютюнових виробів реалізується в кіосках (33%) і магазинах (30%), у той час як вуличні торгівці реалізують лише 19% такої продукції, а продавці на відкритих ринках — 13%. Як і раніше, найпопулярнішим брендом на нелегальному ринку є тютюнові вироби Compliment, хоча у порівнянні з жовтнем 2023 року їх частка зменшилася з 62% до 45% від обсягу всієї нелегальної продукції на ринку.

Регіонами-лідерами за реалізацією нелегальних тютюнових виробів залишаються Дніпропетровська (18%), Одеська (13%) та Харківська (10%) області. У березні 2024 року до них доєднались м. Київ і Київська область, сукупна частка яких склала 11%.

Якщо частка тіньового сектору тютюнового ринку до кінця року залишиться на рівні березня, держбюджет недоотримає 24 млрд грн податкових надходжень, що є неприпустимим, тим більше — для країни, на території якої третій рік триває повномасштабна агресія.

«Беручи до уваги високу резистентність тіньового сектору тютюнового ринку до дій правоохоронних і контролюючих органів, закликаємо не зменшувати інтенсивність відповідних заходів і рівень парламентського контролю за ними, у порівнянні з І-м кварталом 2024 року. 19,1% є високим показником, а тому подолання тютюнової тіні має стати одним з пріоритетів правоохоронної діяльності та податкової політики держави. Особливу увагу необхідно сконцентрувати на закритті нелегальних виробництв і повному поверненні квазі-легальних виробництв до діяльності в правовому полі», — наголосила Генеральний директор Асоціації «Укртютюн» Наталія Фесюн.

Співпраця у боротьбі з нелегальним ринком тютюнових виробів: відбулася зустріч співробітників Нацполіції з представниками бізнесу

Це значний крок для визначення шляхів подальшої співпраці у досягненні спільної мети — детінізація ринку, створення стабільної та прозорої ситуації в тютюновій галузі.

5 березня відбулася робоча зустріч представників правоохоронних відомств та представників тютюнової галузі для обговорення критично важливого питання — боротьби з нелегальним ринком підакцизної продукції. За словами Андрія Рубеля, така співпраця має на меті вдосконалення механізмів, спрямованих на підвищення прозорості на ринку підакцизних товарів.

Серед учасників заходу: заступник начальника Департаменту стратегічних розслідувань Національної України Володимир Ценов, керівники підрозділу детективів захисту економіки у сфері обігу підакцизних товарів та відділу Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ Віктор Лисенко та Євген Дубовий, а також представники української асоціації виробників тютюнових виробів «Укртютюн».

Однією з основних тем обговорення стали виклики, з якими стикається тютюнова галузь: нелегальне виробництво та торгівля, підробки та порушення правил ринку. Також ключовими пунктами дискусії стали питання вдосконалення регуляторних механізмів, спрямованих на підвищення прозорості на ринку підакцизних товарів.

Володимир Ценов ознайомив присутніх із результатами роботи Департаменту на вказаному напрямку: з початку року працівники поліції склали близько 5 000 адміністративних протоколів. Поліцейські ліквідували 5 підпільних тютюнових цехів, вилучили понад 1,6 млн пачок цигарок, близько 200 тис. електронних цигарок та обладнання для виробництва тютюнових виробів. Загальна сума вилученої підакцизної продукції сягає понад 75 млн грн. За незаконне виготовлення та розповсюдження підакцизних товарів за останні два місяці вже 35 осіб отримали підозри.

Наприкінці зустрічі cпікери обмінялися інформацією щодо посилення контролю у тютюновій індустрії та припинення нелегальних дій, які завдають збитків як галузі, так і державі в цілому. Зі свого боку представники тютюнової галузі підкреслили важливість конструктивного партнерства між усіма відомствами та асоціацією і висловили вдячність правоохоронцям за системну протидію нелегальному ринку тютюну.

«Активізація діалогу та спільні заходи дозволять досягнути значного прогресу у боротьбі з нелегальним ринком, забезпечити справедливі умови конкуренції для легальних підприємств», — підкреслив начальник ДСР Нацполіції Андрій Рубель.

Департамент стратегічних розслідувань

Національної поліції України

ДЖЕРЕЛО

Поправка стосовно вилучення з обігу марок акцизного податку попереднього зразка загрожує легальному бізнесу мільярдними збитками

Найближчим часом Верховна Рада планує розглянути у другому читанні законопроєкт №9662, який містить норми, що можуть суттєво негативно вплинути на легальний ринок підакцизних товарів. Зокрема, йдеться про поправку №161 до законопроєкту, яка встановлює заборону виробництва та обігу тютюнових виробів і алкогольних напоїв, маркованих акцизними марками попереднього зразка, з 1 червня та 1 вересня 2024 року відповідно.  Раніше ця поправка була підтримана Комітетом ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики. У випадку прийняття законопроєкту з цією поправкою, визначена в ній підакцизна продукція, по закінченню встановленого перехідного періоду, вважатиметься немаркованою, а отже за її виробництво та обіг застосовуватимуться санкції.

Бізнес наголошує, що поправка №161 не створює дієвий механізм боротьби з підробленими акцизними марками, а є лише неефективною спробою вплинути на надзвичайно складну та комплексну проблему тіньового ринку підакцизних товарів. Легальному бізнесу не запропоновано нічого іншого, окрім як вилучити з обігу та знищити за свій рахунок власну законно вироблену, імпортовану або придбану для подальшої реалізації якісну продукцію, з якої сплачено всі податки, та яка за законодавством мала б знаходитись в обігу до закінчення строку придатності для споживання. Бізнес звертає увагу, що повне вилучення з обігу такої продукції створить для нього непомірні логістичні труднощі. Більше того, ця продукція технологічно не підлягає перемаркуванню, оскільки кожна марка наклеюється таким чином, щоб її зняття без пошкодження упаковки було неможливим, а продукція іноземного виробництва взагалі маркується виключно іноземними компаніями за кордоном. Зазначена продукція в більшості випадків не може бути промислово перероблена. Як наслідок, орієнтовні збитки бізнесу від прийняття поправки складуть десятки мільярдів гривень. Компенсація державою відповідних збитків легальних операторів ринку у поправці не передбачена.

Натомість, така ініціатива не зупинить обіг вже виробленої продукції, маркованої підробленими акцизними марками, що перебуває на нелегальному ринку, а суб’єкти тіньового ринку, які вже мають доступ до марок нового зразка, дуже швидко налагодять виробництво підробок таких марок. Прийняття поправки жодним чином не зашкодить реалізації нелегальної продукції з-під прилавку, через інтернет тощо.

На переконання представників легального бізнесу, якщо ця поправка не буде відхилена, існує висока вірогідність додаткового зростання пропозиції нелегальної продукції на сірому ринку. Тоді, як бізнес, що працює в правовому полі, буде нести збитки через виникнення дефіциту легальних товарів, адже для мінімізації власних збитків підприємства торгівлі будуть вимушені відмовлятись від придбання продукції з марками попереднього зразка у виробників та імпортерів. Крім того, підроблена марка не є основною проблемою ринку. До прикладу, за даними KANTAR Україна 2/3 тіньового ринку сигарет складає продукція, на якій відсутні акцизні марки.

Європейська Бізнес Асоціація, Громадська спілка «Український фуд-ритейл альянс», Асоціація «Укртютюн» та Асоціація «Укргорілка» наполегливо закликають парламент відхилити поправку №161 до законопроекту №9662, яка перекладає на легальний бізнес відповідальність за правопорушення, вчинені гравцями тіньового ринку підакцизних товарів, та призводить до величезних фінансових та операційних втрат через неможливість ефективного вирішення державою багаторічної проблеми нелегального обігу підакцизних товарів.  

Асоціація “Укртютюн”: законодавчі пропозиції БЕБ допоможуть зменшити частку тіньового ринку тютюнових виробів

Представники Асоціації “Укртютюн” зустрілись з керівництвом Бюро економічної безпеки України. Під час зустрічі обговорювались результати протидії тіньовому ринку  підакцизних товарів, вдосконалення законодавства, що регламентує обіг тютюнової продукції, а також напрями співпраці між Бюро та легальними виробниками.

Під час зустрічі в.о.Директора БЕБ Андрій Пащук презентував результати роботи Бюро в цьому напрямку. За його інформацією, з 14 вересня минулого року детективи БЕБ  вилучили майже 160 млн штук тютюнових виробів, співробітники Нацполіції – понад 37 млн шт, Державна прикордонна служба – 36 млн шт. 

Також учасники обговорили законодавчі пропозиції, які були скеровані від БЕБ до Кабінету Міністрів України. Зокрема йдеться про впровадження реєстрів виробників та обробників тютюну, затвердження  норми сукупних втрат і відходів ферментованої тютюнової сировини на рівні 5% від загального обсягу та напрацювання алгоритму блокування платежів під час купівлі чи продажу нелегальних підакцизних товарів. На думку Пащука, такі дискусії потрібні, аби розуміти позицію легального бізнесу та будувати конструктивний діалог, зокрема і в контексті законодавчих змін. 

Асоціація “Укртютюн” загалом підтримує зазначені пропозиції Бюро економічної безпеки та вважає, що їх імплементація може позитивно вплинути на зменшення тіньового сегмента.

“Ми вдячні БЕБ за його роботу, результати якої спостерігаємо на ринку. Дуже приємно, що з нами ведуть відкритий діалог, залучають нас до обговорення законодавчих пропозицій. Зі свого боку готові надати будь-яку допомогу правоохоронцям, що не заборонена законодавством, тіньовий ринок є спільною проблемою держави та легального бізнесу. Вирішити її можливо лише поєднавши зусилля”, – зазначила Генеральний директор Асоціації Наталія Фесюн.

Нагадаємо, в Українську Асоціацію виробників тютюнових виробів «Укртютюн» входять такі виробники тютюнових виробів на ринку України: ПрАТ «Філіп Морріс Україна», АТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна», ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна», ПрАТ «АТ «Тютюнова компанія B.A.T – Прилуки», ПзІІ «Імперіал Тобако Юкрейн», ПрАТ «Імперіал Тобакко Продакшн Україна».

Дослідження поширеності сигарет з ознаками нелегальності та ставлення споживачів до них

У вересні-жовтні 2023 року компанія Info Sapiens на замовлення Української асоціації виробників тютюнових виробів «Укртютюн» провела дослідження поширеності сигарет з ознаками нелегальності та ставлення споживачів до них.

Ключові результати:

  • Більшість курців (72%) бачили в продажу сигарети з ознаками нелегальності;
  • Майже половина курців (45%) мала досвід купівлі сигарет з ознаками нелегальності;
  • Ціна – ключовий драйвер до купівлі сигарет з ознаками нелегальності. Окрім ціни, основними факторами є зручність та відсутність інших типів сигарет в продажу;
  • Більше 85% курців оцінюють ціни на сигарети як високі або дуже високі;
  • Більшість (79%) погоджується, що купівля нелегальних сигарет призводить до того, що держава недоотримує податки. Рівень згоди з даним твердженням нижчий серед вікової групи 18-29;
  • Більше половини (52%) погоджуються з твердженням, що нелегальні сигарети легко доступні в Україні, їх легко купити;
  • Майже третина (31%) погоджуються, що якби ціна на звичайні сигарети суттєво зросла, то вони розглянули би купівлю нелегальних. Рівень згоди вищий серед старшого населення (45-65), а також курців з низьким доходом.

З результатами дослідження можна ознайомитися у форматі інфографіки нижче.

Інформація про дослідження

Кількісне опитування проведене Info Sapiens, у вересні-жовтні 2023 року, методом CATI (Computer Assisted Telephone Interview) + CAPI F2F. Цільова аудиторія: Чоловіки, жінки, 18-65 років, курці сигарет промислового виробництва. Вибірка: 1200 респондентів. Географія: міста з населенням 50 000+, територія України, підконтрольна уряду України.

Завантажити інфографіку у форматі *.pdf