ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Вих. № 17/45 від 29 березня2023 року

Голові Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики

Данилу ГЕТМАНЦЕВУ

_____________________________

01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, 5

hetmantsev@rada.gov.ua

Віце-прем’єр-міністру з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій України – Міністру цифрової трансформації України

Михайлу ФЕДОРОВУ

_______________________________

03150, м. Київ, вул. Ділова, 24

hello@thedigital.gov.ua

Шановний Даниле Олександровичу!

Шановний Михайле Альбертовичу!

Українська Асоціація виробників тютюнових виробів «Укртютюн», що представляє інтереси найбільших виробників тютюнових виробів на ринку України (ПрАТ «Філіп Морріс Україна», АТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна», ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна», ПрАТ «АТ «Тютюнова компанія B.A.T – Прилуки», ПзІІ «Імперіал Тобако Юкрейн», ПрАТ «Імперіал ТобаккоПродакшн Україна»), висловлює Вам глибоку повагу та звертається з наступним. 

12 березня 2023 року Верховною Радою України було прийнято за основу зареєстровані групою народних депутатів  проект Закону України «Про забезпечення електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», реєстр. № 8286 від 15 грудня 2022 року та проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», реєстр. № 8287 від 15 грудня 2022 року(далі – законопроекти).

У законопроектах пропонується запровадити електронну систему обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – електронна система), яка базується на використанні електронної марки акцизного податку (далі – електронна марка).

Асоціація «Укртютюн» за результатами розгляду текстівзаконопроектів до другого читання, наданих для ознайомленняв робочому порядку,виступає категорично проти прийняття відповідних законопроектів (у їх нинішньому вигляді) у другому читанні та в ціломуз огляду на наступне.

1.У редакції текстів законопроектів до другого читання, наданій Асоціації «Укртютюн» для ознайомлення, не враховано (або враховано не у повному обсязі) цілу низку рекомендацій Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, сформульованих у висновках від 10 січня 2023 року (протокол № 127) на законопроекти № 8286, № 8287 і № 8287-1. Навіть попри те, що парламент у постановах від 12 січня 2023 року № 2879-ІХ та від 12 січня 2023 року № 2880-ІХ доручив врахувати пропозиції, висловлені у вищезазначених висновках відповідно до частини першої статті 116 Регламенту.Зокрема, не враховано (або враховано не у повному обсязі)наступні рекомендації:

  1. переглянути строки впровадження електронної акцизної марки таЕлектронної системи простежуваності(до законопроекту № 8287 поправок з цього приводу не запропоновано взагалі);
    1. доповнити нормою щодо можливості нанесення електронної акцизноїмарки у графічному вигляді MatrixData, DotCode, не тільки у вигляді QR-коду(у законопроекті № 8287, запропонованому головним комітетом в остаточній редакції, передбачено лише можливість нанесення DataMatrix коду, хоча законодавство ЄС дозволяє використовувати як останній, так і DotCode);
    1. встановити норму щодо безкоштовного генерування електронної акцизноїмарки та групового коду(законопроектами передбачено безоплатне здійснення великої кількості операцій, наприклад: генерації, створення, перегляду, моніторингу, відправлення та прийняття документів тощо.Подібна зайва та нехарактерна для тексту законодавчого акту деталізація – замість включення чіткої норми про безкоштовність Електронної системи для бізнесу – наводить на думку, що за будь-яку операцію, відсутню у переліку безкоштовних, може стягуватися плата);
    1. доповнити нормами щодо механізму повернення сум акцизного податку,які сплачено на електронний рахунок та по яких електронні марки акцизногоподатку неотримані або відбулася їх деактивація(поправкою № 85 до законопроекту № 8287 передбачено перелік випадків повернення сплачених сум акцизу, на які деактивовано електроні акцизні марки:(1) не використані протягом 180 днів; (2) скасовані виробникомчерез не нанесення на товар; (3) нанесені на непридатний для реалізації товар, повернутий виробнику. Однак, цей перелік не є вичерпним і не корелюється з переліком підстав автоматичного внесення до Електронної системи відомостей про деактивацію марок, встановлений поправкою № 134 до законопроекту № 8287. До відповідних підстав віднесено лише пошкодження, втрату або знищення товару);
    1. переглянути складові транспортної частини акцизного електронного документу (транспортна частина АЕД повністю співпадає з електронною транспортною накладною. Отже, у разі її запровадження виникне дублювання двох документів. Крім того, у транспортній частині АЕД пропонується зазначати низку відомостей, які належать до тих персональних даних, що є конфіденційною інформацією);
    1. доповнити положеннями щодо порядку та строки зарахування та сплатуакцизного податку до бюджету(у врахованій головним комітетом поправці № 71 до законопроекту № 8287, як і в тексті законопроекту, прийнятому в першому читанні, передбачено сплату акцизного податку до подання замовлення на генерування електронних марок).

2. Листом від 24 січня 2023 року № 17/16 Асоціація «Укртютюн» направила Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, Міністерству фінансів України, Міністерству цифрової трансформації України та ДПС України пропозиції до законопроектів на 141-му аркуші. Абсолютна більшість зазначених пропозицій (включаючи ті, що попередньо підтримувалися розробниками законопроектів на робочих зустрічах) не була врахована при підготовці законопроектів до другого читання. При цьому, Асоціація не одержала від жодного з адресатів відповідей по суті направлених пропозицій, лише формальні відписки.

Листом від 1 лютого 2023 року № 17/23 Асоціація «Укртютюн» звернулася до Міністра цифрової трансформації України Михайла ФЕДОРОВА з проханням провести робочу зустріч з представниками Асоціації та її компаній-членів для обговорення вищезазначених пропозицій Асоціації до законопроекту. Листом від 6 березня 2023 року № 1/06-2-2243 Міністерство цифрової трансформації України фактично відмовило Асоціації у проведенні відповідної робочої зустрічі.

Змушені констатувати, що діалог між владою та бізнесом щодо запровадження електронної акцизної маркита Електронної системи простежуваності, нажаль, проходить у неконструктивному ключі, а підготовка законопроектів до другого читання відбувається непрозоро.

У зв’язку з цим, законопроекти у їх нинішньому вигляді є неготовими до винесення на розгляд парламентом у другому читанні та потребують комплексного доопрацювання, у тому числі, в частині врахування рекомендацій, сформульованих у вищезазначених висновках Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

Також просимо врахувати, що принциповим для компаній-членів Асоціації є впровадження електронної акцизної марки та Електронної системи простежуваностіне раніше ніж через 2 роки після завершення воєнного та/або надзвичайного стану на території України. Перехідний період необхідний для підготовки виробників та імпортерів до впровадження цієї системи, закупівлі необхідного обладнання та його налаштування. Завершення відповідних процесів під час воєнного та/або надзвичайного стану є апріорі неможливим.

З повагою,

Генеральний директор                                                                 Наталія ФЕСЮН

Скачати лист у форматі *.pdf