Як гуртом подолати зростання тіні в тютюновому секторі?

13 грудня 2022 р.

Війна – не причина зростання тіньової торгівлі, але вона забезпечила фальсифікаторам додаткові можливості. Тож маємо зростання тіньового сегменту на всіх ринках підакцизної продукції. Але найбільше тінь зросла в тютюновому секторі – до 22%. Про це, зокрема, було сказано на Конференції “Як детінізувати роздрібну торгівлю та мінімізувати контрабанду в Україні?”

Захід, що відбувся 9 грудня, був організований Українською Радою Бізнесу за підтримки Економічної Експертної Платформи та Національної організації роздрібної торгівлі.

Участь у дискусіях взяли:

– голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев;

– перший заступник голови Державної митної служби Олександр Щуцький;

– в.о. директора Департаменту боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Олексій Калинович;

– експерт Globsec Марчін Заборовскі, представники провідних бізнес-асоціацій.

З доповіддю про тютюнову сферу виступив Андрій Саварець, експерт з правових питань аналітичного центру CASE-Ukraine. В цій сфері тінь зросла до найбільших показників за всі часи незалежності – до 22%.

«Втрати бюджету від нелегального ринку тютюну становлять 20 млрд грн, це 8 млрд штук нелегальних сигарет. Нелегальний ринок сягнув вже 21,9% згідно з останніми дослідженнями Kantar Україна. Майже кожна п’ята пачка продукції в Україні – нелегальна!» – констатувала Наталія Фесюн, генеральний директор Асоціації «Укртютюн».

Наталія Фесюн передала Данилу Гетманцеву лист від Асоціації з пропозиціями покращення ситуації.

Ганна Стрикун, представник Національної організації роздрібної торгівлі, продемонструвала присутнім фотографії нелегальних торгових точок, що наразі працюють без перешкод, ніхто не поспішає їх перевіряти, й зазначила:

«Ми втрачаємо легальний роздрібний ринок торгівлі тютюновими виробами – нелегальний же процвітає і не сплачує податків в бюджет. Важливо було сьогодні почути, що податкова служба розпочала координацію дій із Національною поліцією, бо раніше пошук тіньових продажів відбувався лише у легальних точках, а шукати незаконну продукцію треба саме в нелегальних торгових точках. Та, на жаль, податкова не має повноважень на їх перевірку. Тож по всій країні ми бачимо купу кіосків та розкладок, де продаються нелегальні тютюнові вироби. Маємо надію, що співробітництво податкової та поліції незабаром принесе помітні результати для покращення ситуації».

Сергій Заболев, власник ТОВ “Хука Фемелі”, презентував інформацію щодо обсягів та причин того, що маємо на ринку України 92% контрабандного тютюну для кальяну. Він запропонував зробити дві дії на законодавчому рівні щодо бази оподаткування та ціни оптової ліцензії: «Ці дві дії на 80% унеможливлять (тобто, зроблять невигідним) контрабандне ввезення тютюну для кальяну та автоматично збільшать податки до бюджету».

Представник експертної платформи Globsec Марчін Заборовскі (Marcin Zaborowski) відмітив, що в будь-якій країні, де збільшують акцизні податки, зростає рівень незаконної торгівлі, це сталося і в Україні.

Експерти платформи розробили рекомендацій для уряду, які допоможуть вирішити  проблему тіні. Основними є:

– створення багатофункціонального органу, що координуватиме дії податкової, митниці, поліції тощо;

– посилення транскордонного співробітництва;

– створення бази даних щодо нелегальної торгівлі.

Найбільш поширені способи ухиляння від сплати податків при роздрібній торгівлі:

– нелегальна торгівля, коли товари реалізуються без сплати будь-яких податків та без оформлення будь-яких документів;

– торгівля в магазинах, кіосках тощо, які мають необхідні реєстраційні документи, проте через систему реєстрації розрахункових операцій реалізується лише частина товарів, інша частина – реалізується без фіскальних чеків або з видачею псевдофіскального чеку;

– торгівля через мережу Інтернет без реєстрації операцій через РРО і без відображення реальних обсягів продажів у деклараціях реалізаторів.