Асоціація «Укртютюн» закликала Парламент підтримати поступове підвищення акцизу на тютюновмісні вироби для нагрівання

22 березня 2021 р.

Українська асоціація виробників тютюнових виробів «Укртютюн» звернулася до Голови Верховної Ради України з проханням підтримати необхідні зміни до Податкового кодексу України в частині перегляду підходу до оподаткування тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН).


Нагадаємо, що у 2020 році Парламент прийняв безпрецедентне та незбалансоване рішення про зростання акцизу на ТВЕН на 320% з 2021 року. «Укртютюн», що представляє інтереси чотирьох найбільших виробників тютюнових виробів на вітчизняному ринку – компанії з ТОП-10 найбільших платників податків в Україні (ПрАТ «Філіп Морріс Україна», ПрАТ «АТ «Тютюнова компанія B.A.T – Прилуки», АТ «Джей Ті Інтернешнл Компанії Україна», ПзІІ «Імперіал Тобако Юкрейн») та інші бізнес-асоціації протягом останнього року висловлювалися категорично проти такого рішення та застерігали про суттєві негативні ризики для галузі та національної економіки в цілому. Серед них – втрати державного бюджету в 2021 та наступних роках, формування нелегального ринку ТВЕН, порушення принципів виваженості та передбачуваності податкової політики.


Аби виправити ситуацію й попередити зазначені ризики, податковий Комітет в Парламенті, прислухавшись до бізнесу, ініціював внесення відповідних змін до Кодексу в рамках опрацювання законопроекту №4278 до другого читання. Зазначені зміни передбачають підвищення ставки акцизного податку на ТВЕН у 2021 році на 200% із подальшим поетапним щорічним підвищенням на 30% протягом 2022-2025 років.


У разі прийняття таких поправок буде забезпечено стабільне поступове зростання надходжень акцизного податку, досягнуто баланс інтересів держави і бізнесу, збережено робочі місця і що важливо – поновлено довіру інвесторів до України.


У зверненні профільної асоціації також окремо зазначається про хибність державного курсу щодо вирівнювання ставок акцизного податку на ТВЕН та сигарети з 2025 року, адже такої практики немає у жодній європейській країні. Вважаємо, доцільним є встановлення диференціації зазначених ставок не менше 20% на користь ТВЕН.
Додатковоїуваги також потребує питання щорічного підвищення ставок акцизного податку насигарети на 20%, як це передбачено чинним податковим законодавством. Асоціація вважає, що щорічне підвищення ставок акцизного податку на сигарети на 10% до 2030 року є розумним підходом для захисту ринку.


Тож після прийняття згаданої поправки до законопроекту №4278, бізнес пропонує повернутися до обговорення обох питань – необхідності встановлення диференціації ставок на сигарети і ТВЕН на користь останнього, а також необхідності перегляду плану щорічного підвищення акцизу на сигарети.