18 лютого 2022 р.
Динаміка зростання обсягів контрафакту та контрабанди на тютюновому ринку прискорюється небувалими раніше темпами. Про це, зокрема, свідчать свіжі дані досліджень маркетингової компанії Kantar Україна. Так, якщо у травні 2021 року частка нелегальної продукції в Україні сягала 15,9%, у серпні— 18,1%, то у листопаді вона вже зросла до рекордних 20,4%.
Це рекордний і безпрецедентний показник за одинадцять років досліджень. Наслідком є втрати держбюджету що призводить до недофінансування ключових галузей економіки та оборонної сфери. За 2021 рік втрати оцінюються в 15,5 млрд. грн. Багато це чи мало? Для порівняння: наприкінці минулого року Україна отримала другий транш кредитної програми stand-by—$700 млн. Втрати ж держави від нелегальної торгівлі тютюновими виробами склали 80% цієї суми.
За оцінкою міністра МВС Дениса Монастирського, щорічно державний бюджет України недоотримує 45–50 млрд. грн. надходжень через несплату акцизного податку внаслідок існування величезного тіньового ринку підакцизних товарів. «Це більше, ніж ми отримуємо в МВФ як кредити. Це рівно стільки, скільки треба для того, щоб побудувати 100% надійний державний кордон, якого немає»,— зазначає міністр.
На думку експертів, вибуховий ріст нелегальної торгівлі передусім пов’язаний з акцизною шокотерапією тютюнового ринку. Акцизні ставки зростають щороку на 20%, без врахування купівельної спроможності споживачів. В результаті, покупці змушені відмовлятися від легальної продукції, створюючи попит на нелегальну.
Голова Бюро економічної безпеки України Вадим Мельник відніс акцизну політику держави до однієї з чотирьох проблем, які заважають побороти нелегальний ринок тютюнових виробів. За його словами, протидія розповсюдженню нелегальної підакцизної продукції — один з пріоритетів у роботі БЕБ. “Зусилля БЕБ будуть спрямовані на детінізацію економіки”, — заявив Вадим Мельник на офіційній Фейсбук-сторінці Бюро економічної безпеки.
Сьогоднішня акцизна політика на тютюновому ринку загрожує не лише зростанням недоїмки в держбюджет, а й погіршенням громадського здоров’я, оскільки, продукція нелегального ринку – легкодоступна, зокрема, для дітей і підлітків. А низька ціна підштовхує споживачів до частішого вживання тютюнових виробів. Так, 2021 року частка тіньового ринку більш, ніж удвічі перевищила попередній максимум, зафіксований 2013-го. Протягом року в Україні було нелегально реалізовано близько 8,5 млрд. шт. сигарет – майже по 200 на кожного мешканця України.
Тіньовий ринок тютюнових виробів стає системним, про що свідчать значні обсяги підпільної продукції, які торік продавались не стихійно, а відкрито, в офіційних точках продажу. Денис Монастирський, посилаючись на дані бізнес-асоціацій, говорить про 6500 торгових точок, які минулого року здійснювали торгівлю нелегальними тютюновими виробами.
“Ми фіксуємо збільшення продажу нелегальних тютюнових виробів через кіоски та магазини, поки що тенденція невтішна. У 2021 році в магазинах і кіосках реалізовано в 3 рази більше нелегальних сигарет у порівнянні з 2020 роком. Станом на кінець 2021 року, 66% нелегальної продукції продавалося в кіосках та магазинах”, — зазначила Тетяна Свердлик, аналітик Kantar Україна.
Рекордні обсяги нелегальної тютюнової продукції також створюють тіньовий фінансовий ресурс, який здатен тиснути на чиновників і лобіювати для “тіні” комфортні умови. Тіньовики наразі здатні під виглядом боротьби з тютюнопалінням, сприяти подальшому посиленню акцизного тиску на легальних виробників, адже це призводить до згортання легального виробництва і збільшення частки нелегального ринку.
У 2021 році основну частину у структурі нелегальної торгівлі тютюновими виробами становила підроблена продукція (5,6%) та продукція, яка призначена для продажу в зоні безмитної торгівлі (з надписом Duty Free) або для експорту (9%).В структурі контрабанди змін не відбулося: на першому місці залишається тютюнова продукція фабрик Республіки Білорусь з часткою 45%, серед марок якої найбільш поширеними – Credо, Fest, NZ.
За словами генерального директора Асоціації “Укртютюн” Наталії Фесюн, правоохоронні органи активно борються з нелегальною торгівлею тютюновими виробами, вилучаючи з обігу значні обсяги контрафакту й контрабандної продукції. Однак для ефективнішої роботи у цьому напрямку, силовикам бракує низки законодавчих змін.
“Бюро економічної безпеки рішуче налаштовано покласти край небезпечному зростанню обсягів тіньового ринку. Для цього необхідно запровадити низку новацій. Зокрема, криміналізувати контрабанду підакцизних товарів, спростити процедуру блокування веб-сайтів, які торгують контрафактом, заборонити діяльність ферментаційних заводів без повного циклу виробництва тютюнових виробів, запровадити щоквартальні перевірки складів і магазинів Duty Free», – зазначила Наталія Фесюн.