8 листопада 2021 р.
8 листопада 2021 року чотири міжнародні виробники тютюнової продукції, об’єднані асоціацією «Укртютюн»,на спільній прес-конференції повідомили про безпрецедентне зростання нелегального ринку тютюнових виробів, продовження тренду скорочення обсягів легальної тютюнової продукції та руйнівний вплив надмірного акцизного оподаткування на тютюновий ринок.
Частка нелегального ринку тютюнових виробів в Україні досягла історичного рекорду в 18,1%. Про це свідчать попередні дані Kantar станом на серпень 2021 року.
«Рік тому, коли ми розпочали інформаційну кампанію щодо нелегального ринку тютюнових виробів, його частка становила 6,9% ринку України. Через рік цей показник сягнув 18,1% – майже 300% зростання за 12 місяців. Це понад 14,4 мільярда гривень втраченого доходу бюджету України», – заявив Пол Холловей, генеральний директор компанії JTI Україна.
Ринок нелегальних сигарет в Україні почав зростати ще у 2014, але цього року він перетнув небезпечну межу – сигарети, з яких не сплачують податки, стали легко доступними. І це проблема не лише для бюджету України, а й для легальних виробників, що втрачають свою частку ринку на користь нелегальних виробників та контрабандистів.
«Легальні виробники працюють в умовах постійно зростаючого адміністративного та фінансового навантаження, тоді як незаконні гравці ринку збільшують свої прибутки та розширюють інфраструктуру збуту, навіть не приховуючи цього», – говорить Кахабер Бенідзе, генеральний директор BAT Україна.
На думку найбільших виробників тютюнових виробів, одна з головних причин такого різкого зростання нелегального ринку сигарет криється в надмірному фіскальному регулюванні галузі.
«Податкова політика останніх років негативно вплинула на ринок тютюнових виробів і стала неефективним інструментом для отримання додаткових надходжень до бюджету. За останні три роки легальний ринок тютюнових продуктів скоротився на 40%, натомість обсяги торгівлі нелегальними сигаретами набувають небачених досі масштабів», – зазначив Растіслав Чернак, директор Імперіал Тобакко в Україні.
Щоб скоротити темпи зростання цін на сигарети та, відповідно, зростання нелегального ринку, найбільші виробники тютюнових виробів пропонують продовжити термін досягнення рівня акцизного оподаткування ЄС на 5 років. «Ми пропонуємо розширити графік підвищення акцизів на тютюнові вироби до 2030 року, передбачивши щорічне зростання ставок на рівні 10%. Це дасть можливість стабілізувати ситуацію, як на тютюновому ринку, так і з надходженнями до бюджету від тютюнової галузі», – вважає Растіслав Чернак.
Непередбачуваність регулювання тютюнової галузі в Україні впливає не лише на доходи бізнесу, а й на його майбутні інвестиції. «Три з наших компаній готові розглянути можливість локалізувати виробництво тютюновмісних виробів для електричного нагрівання в Україні – якщо держава створить відповідні умови», – зазначив Костас Салварас, генеральний директор Філіп Морріс в Україні.
За розрахунками учасників ринку, така локалізація за три роки принесе Україні більше 6 млрд грн інвестицій та близько 4 млрд грн додаткового податку на прибуток. Вигода для платіжного балансу країни складе близько 15 млрд грн. «І найголовніше – це інвестиції в продукти, що, завдяки новітнім технологіям та науковим розробкам, здатні значно знизити шкоду від куріння», – додав Костас Салварас.