Відкритий лист Президенту України

Президенту України

Зеленському В.О.

Щодо Закону України «Про внесення змін

додеяких законів України щодо охорони

здоров’я населення від шкідливого впливу

тютюну» № 1978-IX від16.12.2021 р.

Шановний Володимире Олександровичу!

Українська асоціація виробників тютюнових виробів «Укртютюн» (далі – Асоціація), яка представляє інтереси найбільших виробників тютюнових виробів в Україні (ПрАТ «Філіп Морріс Україна», ПрАТ «АТ «Тютюнова компанія B.A.T – Прилуки», АТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна», ПзІІ «Імперіал ТобакоЮкрейн»), висловлюєВам високу повагу і звертаєтьсящодо наступного.

Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» № 1978-IXвід 16 грудня 2021 року (далі – Закон), який вносить фундаментальні зміни в регулювання виробництва і обігу тютюнових виробів в Україні.

Закон було розроблено і прийнято на виконання зобов’язань України в межах Угоди про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. Компанії – члени Асоціації послідовно підтримують зусилля України з інтеграції до Європейського Союзу і сприяли впровадженню у національне законодавство положень Директиви 2014/40/ЄС, брали участь у засіданнях робочих груп, надавали пропозиції і зауваження до відповідного проекту закону під час його доопрацювання.

Закономпередбачено з 11 січня 2024 року запровадженняоновлених вимог щодо розміру і форми пачки сигарет, а також медичних попереджень, які наносяться на упаковку.

Зазначені зміни та підготовка до виконання цих вимог Закону вимагають структурного технічного і технологічного оновлення виробничих потужностей, що передбачає імпорт, налагодження і випробування обладнання, яке виготовляється виключно під замовлення.

У зв’язку із воєнними діями, ракетними обстрілами всієї території України, руйнуваннями енергетичної і транспортної інфраструктури, виробники тютюнових виробівв Україні позбавлені можливості провести переоснащення своїх ліній, забезпечити доставку, встановлення, налагодження роботи, випробування необхідного обладнання.

Проблеми, з якими компанії – члени Асоціації вже зіштовхнулися на етапі планування:

виробник, що встановлює і налагоджує обладнання, не готовий відправляти своїх фахівців у країну, на території якої ведуться бойові дії;

перебої у роботі виробництв через відключення електроенергії і регулярні обстріли (під час повітряної тривоги, всі процеси зупиняються і персонал фабрики прямує у бомбосховище).

Неможливість проведення технічного і технологічного оновлення виробничих потужностейпризведе до переорієнтації на імпортну продукцію і зупинки локальних виробництв, які можуть не бути відновлені після вступу України до ЄС, у зв’язку із високою внутрішньої конкуренцію фабрик всередині компаній. Слід заначити, що тютюнові вироби – продукт з високою доданою вартістю, при цьому, до 60% тютюнових виробів, що виробляється в Україні, експортується.

Асоціація неодноразово зверталась до народних депутатів України, Кабінету Міністрів України, Міністерства економіки України щодо необхідності перенесення набрання чинності положень Закону, що вимагають внесення змін до технологічних і технічних процесів, проте відповідних змін до Закону не внесено.

Варто наголоситина важливості прийняття законодавчих змін щодо відтермінування набрання чинності відповідних норм Закону найближчими тижнями з огляду на необхідність завчасного планування виробничих процесів.

Враховуючи наведене, звертаємось до Вас, шановний Володимире Олександровичу, з проханням ініціювати прийняття законодавчих змін щодо відтермінування набрання чинності відповідних норм Закону, що додаються.

Додаток: на 1 арк.

З повагою

Генеральний директор                                                                          Наталія ФЕСЮН

Додаток до листа Української асоціації виробників тютюнових виробів «Укртютюн» № 17/6 від 5 січня 2023 року

Порівняльна таблиця

пропозицій щодо внесення змін до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» від 16 грудня 2021 року № 1978-IX

Зміст положення чинного актаЗміст відповідного положення проекту акта

II. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності через вісімнадцять місяців з дня його опублікування, крім:

абзаців чотирнадцятого – шістнадцятого підпункту 7 пункту 3 розділу I, які набирають чинності з дня опублікування цього Закону;

абзаців другого – тринадцятого, сімнадцятого – двадцять четвертого підпункту 7 пункту 3 розділу I, які набирають чинності через двадцять чотири місяціз дня опублікування цього Закону;

підпункту 9 пункту 3 розділу I, який набирає чинності через шість місяців з дня опублікування цього Закону;

абзаців четвертого, п’ятого, двадцять першого та п’ятдесят першого підпункту 1 пункту 3 розділу I, підпункту 8 пункту 3 розділу I, які набирають чинності з 1 червня 2022 року.
II. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності через вісімнадцять місяців з дня його опублікування, крім:

абзаців чотирнадцятого – шістнадцятого підпункту 7 пункту 3 розділу I, які набирають чинності з дня опублікування цього Закону;

абзаців другого – тринадцятого, сімнадцятого – двадцять четвертого підпункту 7 пункту 3 розділу I, які набирають чинності через двадцять чотири місяці з дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного та/або надзвичайного стану в Україні;

підпункту 9 пункту 3 розділу I, який набирає чинності через шість місяців з дня опублікування цього Закону;

абзаців четвертого, п’ятого, двадцять першого та п’ятдесят першого підпункту 1 пункту 3 розділу I, підпункту 8 пункту 3 розділу I, які набирають чинності з 1 червня 2022 року.

Відкритий лист у форматі PDF